Zpět na hlavní stránku expedice / Back to main expedition page

okrajem

SAHARY

Saharská etapa

s Radanou a s Ferdinandovými patáliemi

  
   Tahle etapa mi nedávala spát už roky před expedicí. Proč se na Sahaře nelítá? Co bude, až paraglidisty zadrží pohraničníci poblíž Alžírské hrabnice? Natož v oblasti Marokem anektované Západní Sahary. A mnohé další otázky... Do toho ještě letošní "Arabské jaro"...
Pět chlapů postupně odpadlo, jediná Radana našla odvahu se ke mně přidat. Cestování a lítání po Maroku a bylo ještě dobrodružnější, než jsme čekali.

Co bylo nejhezčí:
Určitě samotné lítání na okraji Sahary, jižně od Antiatlasu. Hlavně poslední 150km let, to byla paráda, splněný sen, barvy, nádherná dohlednost, neskutečno. A taky lítání severně od Zagorského "kráteru" tak nějak si představuju paragliding na Marsu ;) A taky podivuhodný den v Debdou. Však si přečtěte a prohlídněte vyprávvění v bublinách na mapě...
Celou cestu (už od Alp) posloucháme Pohádky 1000+1 noci - snad to znáte, skvělí Macjuchová a Somer po tři léta vyprávěli na českém rozhlase každou noc. Tady, v reálném arabském a berberském prostředí tyto příběhy působí zcela živě. Postavičky ožívají přd očima, některé sedí na oslu a rytmicky za jízdy komíhají nohama, jiní si nesundali turban již tři roky z hlavy. Holič Nemluva má své potomky va tržišti, v hotelu i na benzínové pumpě. Radana nejvíce ocenila v pohádkách líčení onoho rybáře, který si vyměňoval oděv s legendárním sultánem Ar Rašídem, jenž se chtěl inkognito procházet mezi lidem. Jeho obhajoba tři roky nesundaného turbanu ji dostala.

Co nás trápilo nejvíce:
Ferdinand.
Radanu špína.
Mně trochu slabé podmky. Ale nestěžuju si, naopak, čekal jsem jiné problémy s počasím, silné SV větry, které k mé radosti moc nekonaly.
Neustálé dotírání nabízečů čehokoliv, či jen prosté žebrání. Od děcek na přistávačkách, které se jinak neliší od dětí na přistávačkách na celém světě, po úředníka v nažehlené košili. Na začátku přátelský zájem o setkání se téměř vždy končil zájmem o nějaký ten dirham. Čestná vyjímky: Mohamed z Debdou - automechanik, kavárník z garáže u prázdné silnice ma Sahaře, jeden kluk na přistávačče - kdesi.

Článek v časopisu Pilot 4/2012: SAHAROU pod paraglidingovým křídlem