Zpět na hlavní stránku expedice / Back to main expedition page

Bolívie s Leonem

Chile, Peru


s Danem, Chrisem, Markem
                       ...a Erlingem


Andy - ALTIPLANO - Bolívie, Chile, Peru a anabáze s červenou bednou přes Ekvádor

Na Altiplano - obrovskou rovinu v Andách v obrovské výšce 4000m - jsem měl spadeno od chvíle, kdy jsem před léty zahlédl nádherné snímky od trekerů. Na fotkách byly nejen sopky ale i velmi vysoké kumulky. Jak vysoku, to jsem se ani neodvažoval domyslet. Postupně mi docházelo, že tohle je hodně troufalá myšlenka, dovézt sem odviják, a lítat si tady ve řídkém vzduchu, vystaven hrozbě rychlých změn počasí a silného větru. Takže jen velmi opatrně, říkal jsem si už doma.
Prohledávání informací na webu jsem brzy vzdal, tady nikdo nelítá. Dostupné informace se týkají povětšinou komerčních tandemistů, jde o slety v okolí La Paz. Kamarád jeff Cristol z USA, který už mnohokrát polítal Andy a jehož jsem poznal na Ruském Altaji poradil pouze na severu v Peru. To však nebylo přesně to co jsem hledal. Na bivakový postup ve vysokých hřebenech And bych si asi moc netroufal, i kdybych se v této oblasti vyskytoval po období děšťů.
Byl jsem proto moc rád, když jsme se domluvili s olomouckým Vlkem, který má z této oblasti nějaké zkušenosti. Vlk byl jediný člověk se kterým jsem se domluvil na nějakou etapu na 100%. Ladil jsem cestu tak abych byl v oblasti v domluvený čas. Mišpulína jsem zaslal do Peruánského města Tacna, vybraného podle mapy tak aby byl poblíž hranic se sousedními Chile a Bolívií, a dalo se přizpůsobovat situaci s autem. Všechny ostatní etapy jem řešil mnohem lehkovážněji, ve stylu ono to nějak dopadne... A jak to tak bývá, Vlk z vážných důvodů musel svou cestu zrušit. Navíc se ukázal můj plán koupit nějaké levné staré auto použitelné do terénu jako bláhový, viz vyprávění už z Venezuely. A tak jsem se ocitl na úpatí And sám, tvrdošíjně se pokoušeje myšlenku naplnit tak jako tak.

Díky vzkazu na Hedvábné ztezce se mi podařilo najít i dobrého parťáka Leona, byť jen na omezenou dobu. S Leonem jsem se domluvili na výstup na šestitisícovou horu Potisí, což jsme zvládli výborně. A mému plánu to posloužilo jako skvělé meteo pozorování.

V oblasti Altiplana jsem strávil několik týdnů. Důkladně jem při tom pozoroval počasí a dál marně sháněl auto. Ani kup ani půjčení nebylo v mých finančních silách. A pokud, tak to byly ty nejubožejší, naprosto nepoužitelné trosky.
Hledání auta mne paradoxně přivedlo do Chile, do oblasti Iquique. Letové zážitky, včetně otevření nového startoviště "Nelson" tam byly nádherné. Pro mne zcela nová zkušenost, srovnatelná spíše se sjezdem divoké řeky než s lítáním. A v Iquique jsem potkal další přátele důležité v prokračování cesty. Australského Toma a skupinku výborných rakouských lítačů Dana, Christiana a Markuse. A přes ně jsem se později napojil na Norského dobrodruha, který se cestou po Jižní Americe naučil taky lítat.

Nakonec jsem vlekání vzdal. Vzal jsem si ale do hlavy, že někde uprostřed několikasetkilometrových plání najdu nějakou malou sopku a odstartuju z ní. Kupodivu mi pan Google splnil přaní a s Leonem jsme se vypravili uskutečnit alespoň jeden let ze zlaté hory La Joja...

Andy & ALTIPLANO - Bolívia, Chile, Peru and anabasis with a red box through Ecuador


   


Co bylo nejhezčí:
Výstup na Potosí patří k velmi silným zážitkům. Takhle vysoko jsem ještě nebyl.
XC do Iquique
let na Altiplanu z La Joja - na Altiplanu lítat LZE!!!
Pitoreskní La Paz, fantastické město, bezvadní lidičci.
Co bylo horší:
Moc, moc mi chyběl partner - lítač. dali bychom toho daleko více...

The best:
Climbing to Potosi mountain
XC to Inquique
La Paz
The worse:
I very mised a partner - flyer. It was the most important condition for the pioneer fights.