Nový rok na Trinidadu!

Trinidad na mapě připomíná bouřkový mrak kumulonimbus, jemuž výfuk sfoukává pasát na západ. V reálu se tam dějí přesně takové lijáky, jaké jsou tímto naznačovány.
Na snímku je hlavní město Port of Spain, ležící pod horským hřbetem na severu (horní část kovadliny onoho CB).

Port of Spain se španělskem ovšem nemá nic společného. Zrovna tak celý ostrov. Je plný indů různě promíchaných s černochy, mluví téměř spisovně anglicky. Tohle už není BobMárlyovský uhuhlaný karibik.

Na Silvestrovskou noc se nám dlouho nedaří najít kousek opuštěného území.
A tak se pozdě v noci dostáváme až na jih k moři (do základny onoho CB na mapě). Jsme přímo proti ústí Orinoka na Venezuelském pobřeží.
Teprve ráno zjišťujeme, že jsme na příšerném útesu který ulomilo vlonobití společně s lijáky a nedávným zemětřesením.

Silvestrovská noc byla nádherná. Neuvěřitelný klid po tom všem mumraji všude. Tiše blikající světlušky stoupají v mokrém pralese do vrcholů stromů. Červeně svítící oči obrovských netopýrů. A tentokrát nás vůbec nekousají komáři ani otravné "písečné" pidimouchy . Voňavé vlhko, pach hlíny a tlejících listů. Kvákající, hvízdající a vrnící živočichové. Hvězdy. Zdola se ozývá do útesu bušící příboj.

Ráno se krásně ztrácíme v pralese. Na jakési cestě si říkáme to je ono, tady si uděláme titulní fotku na naše Jihoamerické putování.

"Nastav samospoušť, tady budeš mít hlavu."

Ve vnitrozemí je obrovské množství silnic poničeno zemětřeseními.

Na Trinidadu se těží ropa..Na jihu, ve vesnici Moruga se dozvídáme, že právě tady se vylodil Kolumbus a tady se setkal s "ptačími lidmi". My se zde potkáváme s přívětivými indy, nebojácnými supy, parádně po hladině plujícími lezci a sášní prožraným dřevem.Nocujeme na západním pobřeží, kde jsme opravdu jedinými bělochy. Taky nás v noci vyhnali místní policajti ze stanu a hybaj do levného hotýlku, za tlustou mříž..

Ráno putujeme nekonečnou kokosovou pláží...


Nakonec projíždíme horami na severu,

kde se v pralesech nacházejí i ovocné orgie. Mňam.

Zvlášť kakaovníku se nemohu nabažit, jak slastné je vydloubávání kyselkavě sladkých semen z lůna...