Oblast u Denveru mi připadá letově zajímavá. Skalisté hory se tu zdvíhají jako zlom od jihu k severu, Denver je na okraji nekonečné roviny táhnoucí se prakticky až od Atlantiku. Převažující západní vítr přes hory by mohl způsobovat destabilizaci teplého vzduchu proudícího z jihu, z Texasu. Mohl bych si aspoň trochu vynahradit nepřízeň počasí v Texasu minulý týden.
Od Jeffa dostávám tip na startovičtě Golden. Proto přespávám v horách nad ním

Tady panuje krásné jaro, roztávají zbytky sněhu. Je to zvláštní pocit, po roce v tropech a pouštích najednou opravdické jaro!
Západní vítr přes hory je silný, takže odkládám let z azítra.

Start Golden je tradiční lítací místo. Je docela nízký, zvláště ve srovnání s horami v pozadí, ale mi se na XC zdá být vhodný. Naplánuji si cca 80km návratový přelet na jih, s možností to po návratu ještě natáhnout na sever.
Mám trochu obavy z toho, že autostop tady nefunguje, snad mne zachrání ojedinělá autobusová linka, která prý tady dole funguje..

Abych se vyhnul obstrukcím na startu, pokouším se večer podle uvedené cedule nahlásit na místním webu. Ten mne však nutí se zdlouhavě registrovat a na závěr slibuje email do minuty, který ale vůbec nedorazil.
S radostí jsem se pak na startu shledal se spoustou pilotů, starosti že tu budu lítat sám a bez povolení odpadají. A určitě se mi dostane i dobrých rad.
Ale ouha! Jeden z milých lítačů mi sděluje, že potrebuju "wawer". Co to je? Ptám se překvapeně. No, to je papír, že jako lítáš na vlastní zodpovědnost a tak... To je snad samozřejmé, ne? Divím se. Za své činy jsem snad zodpovědný já... No, to víš, tady jsi v Americe.... Dobře, co tedy mám udělat? Další pilot je tak laskav a zavolá nějakému ze starších pilotů a radostně mi sdělujuje, že ten příjde na start UŽ ve 14 hodin(!!) a donese mi ten zpropadený papír k podpisu. To je strašně pozdě na XC! volám zděšeně. Ty chceš hned první den tady lítat XC? Hmm, chci to aspoň zkusit.
V poledne jsou docela hezké podmínky, přes hory od západu jdou velmi vysoké kumulky. K nim se prý ale prakticky nejde dostat. Třeba mají pravdu a zas tak dobré to tady není... Konečně se dostavuje staršina. Dobrý den, máte pro mne ten wawer? Ne, já nic nevím. Vždyť vám volal te a ten. No, ono mu nebylo v tom větru rozumět. Ale nevadí, já se tě poptám jak na tom jsi a můžeš letět. Tak mu povyprávím jak jsem se tu dostal a tak, myslím že stejně nechápal co mu říkám, až konečně tak před třetí dostávím svolení letět. Jsem celý propocený v péřovce, úplně trapně se mi zamotaly bezoplety, snad jak se snažím NEBÝT NSRANÝ, a nejsem schopen normálně hned ostartovat. Ale hlavně, kumulky od západu se mezitím roztáhly a zastínily rozsáhle oblast startu. Ve vzduchu byli jen ti co osdtartovali aspoň před hodinou. Tak leť! volá na mně autoritativně staršina. TEĎ??? V nejhorším okamčiku dne??? pomyslím si slaboduše ale nemám sílu mu odporovat. Já vám ukážu vy ... říkám si v duchu a opravdu do toho skočím. Bojuju v naprosto nicotných bublinkách a rotůrcích, dlouho, dlouho, nad start, ....ale nakonec marně. V tak blbý okamžik by nenapadlo startovat nikoho kdo má aspoň jeden závit v mozku.
Tak čaute, tohle byl nejhorší paragliding na mé cestě, hnijte si tady blaze, dejte si pěkné podvečerní polítání, ale já jsem tady omylem!

Jedu dál na západ.