Meteo (a rádio).

Velkou radost nám dělá SSB rádio.
Učím se na něm stahovat meteo faxy vysílané na krátkých vlnách z několika stanic po světě. Dobré podmínky mi umožnily zachytit tuhle synoptickou mapu z New Orleans pro tropickou oblast.

Pro nás jsou určující tlakové níže západně od střední ameriky a kolem Panamy a poloha ICTZ (inter tropical convergention zone). Vše na mapě vlevo dole.

Mělkost tlakových níží a vůbec řídkost izobar (kreslí se po 4mb stejně jako u nás) nechť není matoucí, v tropech postačí mnohem menší tlakové rozdíly pro spuštění pořádného větru, neb tu chybí Coriolisova síla. Což je na druhé straně dobře, neb jinak bychom tu měli dříve nebo později hurikán.
K ITCZ. Dá se v něm sice plout, ale blbě: Bez stálého větru, zato je zde plno přeháněk, bouřek a větrných nárazů.
Ani dva nápisy v naší oblasti (Panama): MONSOON (mám za to že analytik upozorňuje na pronikání vlhkého větru z Karibiku) a TROF (na US mapách zkratka trough, tedy destabilizující brázdy, předpokládám, že převzaté z výškové mapy 500mb) dávají jasno, že to nebude moc o modrém nebi.

Detailní pohled na modelová data si můžeme elektronicky vyžádat na e-mailovém serveru (SailMail) v úsporné datové formě "GRIB" a to taky přes SSB rádio. Data jsou ze stejného modelu GFS, jako v syntetických výstupech na Škorpiho Meteowebu. Následující screenshot zachycuje jeden ze čtyř dnů výsledného souboru na GRIB zobrazovači.

Je na něm vidět nejen větrné pole, ale i izobary a srážkové pole (černě). Ve shodě s výše popisovanou synoptikou. Však jsme těch srážek užili.
Modré tóny pak mapují velikost vln, tyto data server připojuje k datům z GFS z jiného modelu.
Objednávku souboru si pečlivě nakonfigurujete tak aby nesl jen data která zajímají vás. Pozici a velikost území, hustotu matice, datové vrstvy. Výsledek je skvělý, v tomto případě pouhé cca 4kByte.

Možná se pousmějete nad šetření daty v tak malém objemu, ale krátkovlnné rádio tyhle 4 kByte za pomocí drahocenných cca 25 Ampérů z lodní baterie pasíruje do počítače při komunikaci přes odrazy od ionosféry cca 3 až 15 minut! To v závislosti na podmínkách a na množství chyb. Data emailů jsou komprimována, kódována pro opravné algoritmy a posílána po malých balíččích jež jsou jednotlivě potvrzovány. Pro přenos SSB rádiem slouží modem vyvinutý německou partičkou, který za pomocí signálového procesoru převádí data na sadu cvrlikavých tónů (protokol PACTOR).
Další nadšenci vybudovali síť základnových stanic, kde transceivery scanují několik svých frakvencí v různých pásmech krátkých vln, aby mohly vyhovět požadavku na přenosy z vaší lodi..

Pro nás na palubě zbývá nalézt vhodnou dobu, kmitočet a vybrat jednu z několika stanic pro spojení (z těch červených na mapě, fialové jsou stanice vysílající meteo-faxy). A to tak, aby se nejen povedlo, ale i netrvalo dlouho. Na počátku naší cesty to byly především stanice na Floridě a v Texasu. Nádherná alchymie a romantika. Postupně to ale asi bude minulostí, až data přes satelitní telefony budou dostatečně levná. Popisované služby (komprese emailů, GRIB) se již nyní přes sat-fony používají.
Dlužno podotknout, že e-mailové systémy pro SSB rádio jsou dva. My používáme SailMail, jehož provoz je placen z ročního poplatku 250$. Radioamatéři používají WinLink, který je zdarma a z čirého nadšení.

Úplně nejlepší ale je, pokud máte někoho na e-mailu, který vám analýzu situace zpracuje, včetně aktuálních mořských proudů, různých modelů a warningů, které nám můžou uniknout. Takže Simon žhaví emaily a kromě proudu z baterie musí hlídat 90-minutový týdenní limit, neboť SailMail systém sdílí spousta jachtařů a každý potřebuje komunikovat.
Meteo-faxy nám pak poskytují základní přehled. A taky záložní řešení, když kamarádi nemají čas. A pro mne je to výborná škola.

Vraťme se ale k tropické synoptické mapě nahoře. Jsou tu, pro mne - obyvatele mírného pásu, mnohé nové prvky.
Už jsem se zmínil o ITCZ. Jeho dvojlinka je zakreslena do mapy až příliš konkrétně. Myslel jsem si že tento pás je více rozplizlý, cca 10 zeměpisných stupňů, že jde o hrubý koncept, něco jako polární fronta u nás. Pás ITCZ je ale jen cca 150mil široký.
Potom je tu vidět několik TROPICAL VAVE. Analytik se snaží upozornit na oblasti instability, především dále od rovníku, kde je potenciální rodiště tropických cyklón. A na východ od Floridy najdeme již tropickou bouři která se podle předpovědi promění v nový hurikán. Pouzůstatek jiného hurikánu vidíme na západ od Mexika v podobě vyplňující se tlakové níže 1005hPa.
Značky větrů jsou na mapě roztroušeny jen velmi nepravidelně. Tyhle US mapy totiž takto vykreslují nikoliv modelové, ale skutečně naměřené větry z bójí a z lodních hlášení.

Po cca 10 dnech plavby již přenosové podmínky umožňují zachytit fax z Havaiských ostrovů, z Honolulu.
Narozdíl od e-mailové komunikace to nestojí tolik energie z baterií a neukrajuje z týdenního limitu. Stačí mi pouze příjem. Ale je to náročnější na trpělivost. Zpočátku byly obrázky tak zašumněné, že se nedaly vůbec přečíst. Takto jsem zcela vypustil vysílání ze Santiaga de Chile. Bohatý šum a chudé mapy. Nešlo přečíst souřadnice a chyběl obrys pevniny. Vyčkám si tedy podle programu na tropickou synoptickou analýzu z Honolulu, vychází blbě na tři ráno. Frekvence a program vysílání jsem si stáhnul ještě na pevnině stejně jako pozice vysílačů.
Konečně analýza z Honolulu:

Jsem ale z téhle mapy zpočátku trochu zmaten. ITCZ posunuté v létě trochu na sever, ok, Ale čáry -12-, -16-, -20- - to jsou výšky vln ve stopách? Ne, nikoliv, ty čáry přes celý Pacifik jsou skutečně izobary (-1012-, ...). Takhle rozplizle vypadá tlakové pole v pasátové oblasti, kde se jinak chválabohu nic moc neděje.

Pokouším se také stáhnout satelitní snímky přímo z družic NOAA. K tomu jsem si připravil speciální spirálovou anténu (pokud se vám zdá, že je z násady od koštěte, tak správně - z toho co dal supermarket v Panamě :) a taky program na sledování průletů satelitů (jehož autor jej poskytnul za pohlednici z průplavu).
Data jsou vysílána už od 70tých let v analogové nezašifrované podobě, to je výzva. Zatím se nedaří, jednak není zas tolik času, družice přelétávají pouze pár minut, takže se musí sejít chuť, tj. ne příliš divoké vlny, že nemám zrovna vachtu nebo kuchyň anebo nedospávám, anebo že zrovna neřešíme něco důležitého, jako je rybolov. Vše se pozitivně sešlo u Galapág. Jenže zrovna jsme proplouvali kolem jakéhosi velmi silného vysílače frekvenčně blízko těm družicím. Těžko říct co to bylo, snad něco na Galapágách, snad nějaká vojenská loď poblíž. Každopádně mi to zahltilo vstup přijímače. Tak příště...
Konečně jsem stáhnul první data, pokroucená, začátky jsou vždy těžké :)


P.S. Později, po nějakém tom úsilí, se to vylepšilo...

...už jen stáhnout Keplerovské parametry satelitů a tak obrázky pěkně nakalibruju, a ve druhé části cesty, co se týče počasí, zajisté komplikované, bodou obrázky k užitku!