Dni plynou, máme teď séríi zamračených dnů. Utěšujeme se, že jakmile opustíme Kolumbovo pohoří ("Colon ridge"), počasí se zlepší. Přeci na horách je vždy více pršavo! Že neznáte tohle pohoří? Není divu, je kilometr pod vodou.

Přeháňky, drobné deště, vítr mění směr. Ale fouká stále a my valíme velmi potěšitelným tempem. Proud sílí na cca 1.5 uzlů, takže ručička lodního "tachometru" chvílema ukazuje devítku! Simon nám prozrazuje jedno z tajů jachtingu: Teploměr poklesl z nějakých 28.5 za Panamou na 26.5 stupně C. Tak můžeme kontrolovat že jsme správně najeli do chladného Humboldtova proudu. Je to tam, máme jeden a půl uzlu navíc. Až to bude 2, budeme mít denně zdarma 50 mil k dobru. Za 20 dní to může hodít 1000 mil, týden času!

Jednou za pár dní se scházíme nad mapou Pacifiku. Simon zakresluje značku a debatujeme o možnostech další plavby.

Naše tempo je potěšitelné, denně plujeme až 150 mil. Představte si třeba, že za den a noc doplujete z Brna někam ku Plzni. Abych si tyhle poměry srovnal v hlavě, zapínám si mapu na mobilu. Pohled je ale trochu deprimující. Po téměř dvou týdnech nepřetržité plavby!
(naše přibližná pozice je vyznačena červeným puntíkem. Austrálie je na levém okraji obrázku.)

Kapitán udělal první pokus s pečením chleba. Aby šetřil plynem, rovnou to zkusil v tlakovém hrnci. A uspěl skvěle!

Teď se každý druhý den těší, že si zase zapeče :)

Jen rybolov se stále nedaří. Dnes v noci jsem propustil na palubě se mrskající létající rybku zpět do vody, měla 10cm. (Tady jsou létající ryby mnohem menší než na Atlantiku). A tahle oliheň vržená na palubu vlnou poslouží maximálně jako návnada.


Další dny teplota nadále klesá, 25.8. ráno měříme neuvěřitelný pokles na 23.5° C! Rychlost proudu je ještě neuvěřitelnější, cca 2 a 1/2 uzlu! Ochladilo se znatelně i uvnitř lodi, natož na větru v kokpitu. A tak na 1st 14' severní šířky radostně popíjíme horké kakao s rumem, zabaleni do šturmáků. Chvílema je kolem takové lezlavé mlhavo, asi jako když se na horské chatě rozmýšlíte, zda vyrazit nebo ne na běžky na mokrý sníh a do drobného deště. Dnes jsem taky po dlouhé době vytáhnul fleesové kalhoty ušité šikovným bolivijcem v La Paz pro vysokohorský výstup.

Chvílema je ale hezky, jak má v pasátové oblasti být.

...my pluli dál a dál, v zelené léésýý, my pluli dáál a dál, v zeléénýý háááj....

P.S.
26.8. pak teplota poklesla dokonce na 21.5°C! Následující noc, první zcela jasná, je na volném povětří odhadem 16°C, noční hlídky se halí do bund a spacáků. Půl stupně severní šířky :) Maximum proudu jsme již ale opustili, nyní nám přidává sotva uzel. My musíme více na jih.
Pro zajímavost připojuji výřez ze stařičké mapy proudů z roku 1943. Aktuální proudy jsou sice jinak rozloženy, ale v zásadě je to podobné.


P.P.S.
31.8. na 5st jižní šířky, v dalším rameni proudu (cca 1.3 uzlu), naměříme již zase vysoko: 27°C. Tak velké rozdíly jsem nečekal.