25.8. den plný událostí.

Ráno usmažím poslední dva banány na lodi. (Ke konci smažení, jde o ten druh banánů "ku vaření", posypu banány cukrem, když se podaří křupavá kúrčička, je to fakt lahoda.) Kromě delikátní chuti to vzbuzuje nadšení: Teď už snad konečně chytíme nějakou rybu!

Dopolede, když vařím superhustou zelňačku (a superúspěšnou), se objevuje po mnohých dnech loď.
Jsou to rybáři, vytahují právě síť. Na zvětšenině je to patrné. Za poslední týden druhá loď. Opravdu hustý provoz.

Pěkné počasí využíváme k údržbovým pracem. Filtr paliva, kontrola takeláže...
Radostná nálada prudce klesá strašlivým objevem:

Kloub ráhna (gooseneck, ani nevím jak je to česky) vyrobený z hliníkové slitiny popraskal na nejslabším místě! Příčinou byl vysunutý čep, jenž byl pak při lomcování ve vlnách velikou pákou ráhna ustřihnut na 2/3 délku.
Zbytek tohoto složení sice drží pohromadě ale odvážíme se pokračovat jen s velmi zreefovanou plachtou. Znamená to zpomalený postup a opravu na některém z ostrovů, kam dorazíme za pár týdnů. Bude to velmi složité, sehnat tam dílnu, svářeče hliníku, nebo poslat si tam náhradní díl, proclít jej...
Simon se rozhoduje pro Tahiti, jedině tam snad věci půjdou rychleji, než za mnoho týdnů zoufalství. Vzpomeňme českou Lavínii na Velikonočních ostrovech. Vylomené kormidlo znamenalo na ostrovech, vybavených jako zapadlá vesnice, trable na mnoho týdnů. (Měsíců?, ani nevím jak to nakonec dopadlo, doufám že Pavel je dávno opět na trase kolem světa.) Ještě že máme SSB rádio s emailem, pokusíme se s pomocí přátel připravit co se dá. Naší výhodou je teď časový předstih.

Vpodvečer ale dostáváme veliký dárek. Ve vlnách za lodí spatřuji dorádu bojující s naší návnadou. Překrásný kousek. KONEČNĚ!

Ze zlatozelené barvy se před našima užaslýma očima mění její barva vkrátce na modrobílou.

A pak hned zase na světle zelenou až nakonec na černozelenou.
Takže se nálada vrací na výbornou. Arron nakládá "seviches" po způsobu latinoameričanů, syrové kousky do citrónové šťávy na zítra. Jsou dobré už teď. Mňam. Večer usmažím parádní kusy, dáváme si je s chlazeným bílým, pod hvězdnatou oblohou. Dobrý čas.

Nazítří pokračuje hezké počasí, fouká slabě, my pokračujeme v údržbě. Drobná poškození na genoi - příďové plachtě způsobují kmitání. Plachtu stahujeme, zababuším se před rovníkovým sluncem a pouštím se do oprav.

Šiju, kolem ubíhají nekonečné modré vody, poklidné houpání...
Večer si to zase hezky šineme dál...