Ráno nás budí intenzivní svitst navijáku. Simon nahodil už za svítání a ryba zabrala!
Ani já ani Arron nejsme schopni, dobití po nočních službách, okamžitě vyskočit z postele.
Nezbývá než aby se lovu ujal Simon, jenže ten...

...pravda, obrázek trošičku přehání. Fakt je, že ryba byla velmi silná, Simon s ní bojoval aspoň 20 minut a pak se z háčku vysmekla. Vyhrála.

Další nádherný slunečný den, vítr postupně sílí, moře je ploché a tak Kaitlyn uhání hladce a rychle 7 až 9 uzlů.
To krásné počasí mi ale nedává spát, cítím, že dole na jihu se cosi děje a my nevíme co.

Meteo koutek III.
Nový Zealand je pro rádio stále daleko. A tak až na několikátý pokus se po dvou dnech o půlnoci rozkoukávám na zašumělý fax z Nového Zealandu.

(Ty pravidelné pruhy napříč obrazem jsou způsobeny náklony lodi. Anténu tvoří zadní stěh a ten se při kymácení dostával zrovna do nevhodného úhlu.)
Čtenář posledního meteokoutku vzpomene na "ošklivou zatočenou věc uprotřed", kterou naštěstí zadusily veliké tlakové výše, mezi něž se tato potencionální bouře pokoušela vměstnat.
A nyní, po týdnu, zírám na podobné místo, severně od N.Zealandu a je to tam. Tropická bouře!
(Podle bílé značky uprostřed, věry do 63 uzlů, při silnějším větru by to už byl tajfun a značka by byla černá.)
Ráno to sděluji Simonovi a ten povídá že to je nesmysl. Tak jej přivleču k obrazovce a on na to: Takhle na jihu tady nikdy taková bouře nebývá! Nový Zealand je naštěstí daleko, ale tak za dva týdny tudy poplujeme. A od té bouře se táhne dlouhá stacionární a rozpadající se fronta, zrovna přes Tahiti.
A tak se ráno nedivíme následujícím obrázkům ani sílícímu větru,

který nás příjemně rychle popohání k Tahiti.
...A kam se v pohodě dostáváme. Včas, za dne, ze silného větru až 30kn vplouváme do závětrného přístavu kde v pohodě zakotvíme.

P.S. Meteo dovětek z Tahiti,
tak jako v celé Fr. Polynézii je připojení na internet velmi drahé a pomalé. Vládnou tu monopolní společnosti a za hodinu nespolehlivého připojení jim vypláznete 5Eu. Takže jen v rychlosti stáhnout emaily, a po několika dnech i pár meteo obrázků. A ejhle:

Ta rozpadající se stacionární fronta se jen trošilinku zavlnila, a hned z toho bude z toho další "ošklivá zatočená věc", tentokrát na východ od nás, za dva dni hrozivých 995mb, uvidíme co dál. (Čtenář jistě vzpomene na jinou podobnou vlnku před týdnem v tropických šířkách severně od N.Z. (vyznačil jsem ji mj. fialově) z níž tehdy nic nebylo.)
Na předpovědních mapách je vidět jak nová deprese, možná bouře, poroste a bude se odsouvat naštěstí na jihovýchod. Nicméně nám na Tahiti bude spolu s tlakovou výší hrnout instabilní vzduch z jarního jihu. Na procházce po vulkáně tu nejspíše pořádně promokneme.
Na družicových snímcích (tentokrát pohodlně stažených z internetu) je patrna aktuální bouře u N.Zealandu, jež se postupně rozpadá a je na východě nahrazována novou.

(Podotýkám, že tyhe tři obrázky odpovídají hořejší synoptice z lodi a první z těch tří předpovědních což je datum 29.9. UTC kdy to píšu. Aby vše bylo komplikovanější: teď je místního data 28.9. N.Zealand je za datovou čárou. Člověku se z toho může zamotat šiška.)

Držíme si palce, aby všechny nezbytné opravy (plachty, alternátor, ráhno, ...) vyšly na konec téhle bouřlivé periody a my pokračovali v nějakém rozumnějším mezidobí. Rozumí se samo ssebou, že než doplujeme k Austrálii zažijeme nějaké ty frontální systémy s pořádným větrem a vlnami. Ale nemusíme mít zrovna tohle.