Meteo IV.
O Trofech, stacionárních frontách a konvergenčních zónách.

Nacházíme se na dvacáté jižní rovnoběžce, v subtropech, stále v pasátovém větru. Není ale už tak samozřejmé, že nám fouká příznivě. Uprostřed naší oceánské pouti byl pasát poháněn konstatní obří tlakovou výší uprostřed Jižního Pacifiku. A na to se dalo téměř spolehnout.


Ne však tady. S blížícím se kontinentem se podmínky mění. Veliké deprese přicházející od jihozápadu z Tasmánského moře na východ míchají vzduch velmi intnzivně. A tak se v naší oblati příhodné tlakové výše vyskytují jen periodicky na pár dní.

Ta z obrázku (střed H 1021m je SZ od N.Zealandu) nás odstratovala z Aitutaki před 3 dny, teď slábne a její život se nejspíše ukončí do dalších 3 dnů. Snad se do té doby stihneme dostat na ostrovy Tonga, odkud plánujeme závěrečný a dlouhý přeskok k Austrálii.
Zatím nám to jde moc pěkně.

Naše poklidná cesta kontrastuje s tím co se děje na jihu. Je to již čtvrtá obří tlaková níže, putující přes Tasmánské moře, již pozorujeme v uplynulých třech týdnech na faxech z Nového Zealandu. Tahle cyklóna, ač nikoliv tropická (hovořit zde o cyklóně mírného pásma mi tady nějak nejde přes pysky), dosahuje parametrů které berou dech: Uprostřed tlak spadl na neuvěřitelných 946mb (!) a větry tam dosahují 60-70 uzlů (možná 80 či vice)! A to na obrovské rozloze. Arron kdei zaslechl termím "Tasmánská ruleta". Tenhle systém nám sem na sever posílá čerstvý antarktický vzduch. Nebe na obzoru je krásně azurové a v noci se už zase halíme do bund. Tedy, stále jsou to teploty nad 20st :)


A taky nám tu posílá zbytky front, jednu za druhou. A to je vcelku vítáno, bývá s tím spojeno zesílení větru. Nějaká ta přeháňka, či nárazy větru nevadí.
Zpočátku si lámu hlavu nad tím, co jednoduché plné čáry na severu synoptických map znamenají. Je jasné že jde většinou o zbytek fronty, v ohřátém ale stále destabilizujícím vzduchu z jihu. Čáry tvoří dlouhé "ocasy" strhávané pasátovým prouděním k západu, zruba přes Fidji. Jednou je na předpovědi namalovaná stacionární rozpadající se fronta (tj. čárkovaně a se značkami pro teplou i studenou frontu), další den je na stejném místě i ppro stejný čas jen plná čára naznačující snad brázdu (trof = trough).
Hledám odpověď v oblíbené knize, a tam nacházím úplně stejné stituace, ale s třetí verzí - na oněch "ocasech" jsou značky konvergence. Přikládám obrázek z té knížky, tohle se v Evropě nevidí (viz "stromeček" poblíž značky 160stW).

No, to by sedělo, z jiné knihy vím, že tady je typický výskyt konvergencí. Dokonce pro to maji zkratku: SPCZ (South Pacific Convergention Zone, obdoba ITCZ = InterTropical CZ).

Dobře, ale co nám tedy sdělují Novozélanďané?
Rozřešení této otázky mi dává textová meteo zpráva z Fidji, již získáváme přes SailMail. Ta nejsevernější čára (na faxu úplně nahoře) je tam popisována jako Convergention Zone, kdežto ta jižnější (severně od nás, červené tečky polohy) jako Trof. A tu nejjižnější (na jih od nás) jako stacionární frontu!
Nakonec je to ale skoro jedno. Všechny tři případy vedou na téměř stejný výsledek: oblačnost, přeháňky, nárazy větru, případně snížená viditelnost. A tak se s tím Kiwiové z Auklandkého meteoofisu nepářou. Co vlastně mají k dispozici: Tlakové pole z počítačového modelu a družicové snímky. Prakticky velmi málo přímých pozorování, oceán je dosti pustý. Uvidí prohnutí na synoptických mapách, teploty vzduchu dle modelu již téměř vyrovnány, tak se kouknou na družicový snímek, a pokud je tam hodně mraků, namalují prostě jen čáru.

Porovnání s družicovým snímkem o pár hodin později:

Velké ostrovy na západě jsou Fidji, my jsme žlutý křížek, severně od nás je trof, jižně od nás fronta, ještě jižněji tmavá oblast tlakové výše.
A kde je knvergenční zóna? Její západní půlka se mezitím podle další synoptiky rozpustila, východní není bohužel v záběru družice.
(Světlý svislý pruh nalevo přes celý obraz je odraz slunce od hladiny moře.)

A v reálu teď pozorujeme tyhle krásné ciry a alťáky a hurá, snad trošku silnější vítr! (Zatím.)

Tak jako tak, velice bedlivě sleduji ty "ocasy" na faxech, v tropech mohou být zážehem nové tropické cyklóny. I když jejich sezóna je teprve na prahu a byla by překvapením. Tlaková níže 1008 mb v levém horním rohu na aktuální analýze (nahoře) je proto varující.

Pozdě v noci pak najdu takovéhle nenápadné malé kolečko na severním okraji třídenní předpovědní mapy na 175st západní délky.

To nejspíše nic neznamená, ale..
Důležité je, že Fidji nezasílá žádný warning.

Ještě se vrátím k tomu obrázku z knížky. Je to situace z června 1997. Píše se tam, že zobrazená situace je typická pro rok La Niňa... Je to jeden střípek do mozaiky napovídající tuto dobrou zprávu. V roce La Niňa tu totiž bývá méně tropických cyklón a pasát vane velmi pravidelně. V rychlosti jen připomenu, že jako El Niňo je označováno období zpravidla dvou let kdy je oslaben Tichomořský pasát, teplá rovníková voda se nahrne zpět k Jižní Americe, což vede k ůbytku ryb, normálně žijících v chladné vodě Humboldtova proudu. Tento ůbytek nazvali rybáři něco jako vánoční dáreček, jezulátko El Niňo. Pak bývají zhruba tak tři normální roky, kdy je teplá povrchová voda tlačena pasátem na západ. Měří se to porovnáváním výšky hladiny v Papiete na Tahiti a v Darwinu v Austrálii. Dělá to něco jako půl metru. A pokud je voda natlačena ještě výše než normálně, začali takové období klimatologové nazývat La Niňa, jako opak El Niňo.

Druhý sřípek že ji opravdu máme, zahlédl kdesi na webu Simon, že to snad letos vypadá na tu jezulatici. Třetí střípek jsou naše měření teploty vody, I když se nyní domníváme, že máme špatně naklibrovaný teploměr a měřili jsem teploty vyšší, překvapivě velký rozdíl zůstává platný. A ty naše kabáty na rovníku, tomu opravdu odpovídají.

Čtvrtý střípek vyslovil na Tahiti opravář plachet. Prý je letos La Niňa. A prý to neznamená jen všeobecný klid bouří. Na některých místech to je naopak prudší (žeby Tasmánské moře?).

No uvidíme co se dočtem po téhle sezóně, jak to klimatologové vyhodnotí.

No, není to meteo zábava? ( Koho to nebaví, přeskočil už dávno :)
Tak už toho nechám, moře je teď trochu divočejší a v salónu vše kolem mne lítá..

- - -

Musím se tu přeci jenom ještě vrátit.
Další den ještě zkontroluju tu nebezpečnou oblast v tropech a zase je to tam.

Jako by dvě jamky 1007mb, zatím ne díry, v ementálu na severozápadním okraji mapy.
A tak se pokusím podívat na první faxy z Austrálie. Zkusím radiové podmínky, jsou dobré, vynořuje se na mne náhodně mapa teplot moří.

Ve sledované oblasti je nebezpečných 30st.
(A je tu taky vidět ten gradinent napovídající že snad opravdu La Niňa...)
Ale ostatní mapy mne uklidňují.
Na výškové mapě 500mb je tam tlaková výše, případný hurikán by se neměl ten správný vertikální vývoj.

Tak jo, dobrou noc!



A tak si poklidně plujeme...

Když ti vítr napne plachtu,
když ti plachta popožene jachtu,
jak snadné je žít...