Měl jsem to pěkně vychystané.
Když už jsme se teda netrefili do pásma totality, o němž jsem se doslechl, že bude kdesi mezi východní Austrálií a Novou Kaledonií, budeme pozorovat alespoň pěkně veliké zatmění. Jenže v dramatických okamžicích na Tonze jsem ani nepomyslel že si mám stáhnout přesná data. No co, mám navigačně-hvězdářský software, a tak si to pěkně odsimuluju.. Napsal jsem si pěkný rozvrh hodin a ze starých brýlí po bývalém majiteli lodi vyrobil kukátko. Zatmění začne po osmé ráno.

Ráno se zatmění dostavuje, ale téměř s hodinovým zpožděním. Nejdříve si myslím, že jsem udělal obyčejnou chybu při přepočtu na lokální čas (11hodin, jednou přičítáte, jednou odčítáte, to se plete furt). Ale ne, je to dobře. Žeby bylo nutno korigovat keplerovská data pro Měsíc a Zemi? Program jsem používal na Atlantiku a to už je rok.. To musím prověřit.

A pak nastalo focení úkazu přes lehkou oblačnost.
Stálo to velikou námahu. Ale nevím jak, smazal jsem si celou řadu fotek :( Proto taky tahle bublina zůstávala dlouho černá. Prostě zatmění foťáku.

A tak si můžete se mnou už jen představovat ostrov Lord Howell, jak trčí z vody kolmo přímo do oblak, několik set metrů vysoká sopka, jíž jsme míjeli jen na pár mil..