Ráno před Kambodžskou hranicí. Obvyklé starosti: Dostaneme na místě vízum? Vpustí nás s autem? Orazí nám carnet?

Na Kambodžské straně je čerstvě postavená celnice. Vypadá spíše jako chrám. Mají ruční termovizi a kontrolují, zda do země nepřijíždíme s horečkou. Jinak ale vše vpohodě. Snad až na žebravé laoské celníky, kteří vybí(dí)rají od všech turistů 2 dolary za razítko. Takový místní obyčej. Hlavně ale máme Kambodžany oražený Carnet, takže pokud se nám podaří Tondu nalodit, máme doklad o dočasném importu do země!


Stav silnic..

Raději si vybíráme místní cestu kolem Mekongu než objíždět megadíry na hlavní cestě. A vyhneme se taky khmérským (sebe)vražedným řidičům kamiónů. Ještě o nich bude řeč.

Mekong, Mekong!Vesnice kolem velké řeky nás mile překvapily. Některé domky lze označit vyloženě za honosné. Stačí si jen odmyslet tradiční neořezaná prkna pod úrovní podlahy, jež na našince působí poněkud neuspořádaně. Posuďte sami.

Snad jsme zabloudili do nějaké enklávy zbohatlíků...

V celé jihovýchodní Ásii nás fascinuje rozsáhlé používání nerezové oceli, především na zábradlí a brány. Docela bych si rád nechal vysvětlit, proč je tento materiál v Evropě považován za drahý a luxusní ale tady ne. Nerez se tu vyskytuje i na chudých obydlích.

Pojízdný mlýn a obchodní jednání s mlynářem.

Cihelna,

autodopravci

Nejvýraznějším prvkem vesnic na sever od PnomPenu jsou nádoby na dešťovou vodu - veliké hliněné amfory.Nedá se nic dělat, musíme zase po hlavní silnici. Ta místní končí.
A je to dosti nepříjemné. Zmínění kamioňáci jsou určitě zvyklí sem tam někoho přejet, lidí je tu asi dost. Jinak si to nedovedem vysvětlit. Na silnici se pohybuje všechno, od dobytka, přes děti, prasata na vozíku za mopedem...
Silnice je často plná prachu, zejména večer není nic vidět. Lidé se přitom vyhýbají blátu na krajnici, nebo stádu krav.
Nakonec ty kamioňáky začínáme obdivovat a vychvalovat. Zavěšujeme se za ně a naše cestovní rychlost se tak zmnohonásobuje. Důvod našeho spěchu je prostý a stále stejný. Úřady a přepravní společnosti je potřeba navštívit nejpozději ve čtvrtek... O víkendu se pak budeme moci věnovat příjemnějším věcem, než tuhnout v hlavním městě - třeba se pro jednou válet u moře.
Povšimněte si ještě nákladu na třetím snímku, na šílenou rychlostí předjíždějícím kamionu vražedného khmerského řidiče. Ten předmět, abych napověděl, je uložen napříč, snad aby tam lépe sednul..Khmerský kamioňák i s naloženým osobákem nás spolehlivě dovedl až do PhnomPennu. Uff!