Na ostrov Panay se z Negrosu, Bago city přepravujeme obstarožní rychlolodí.

Přístav Iloilo se nachází v ústí řeky.


A putujeme dál..


Vedle krajiny nás opět zaujmou místní autobusky.
Biologická teorie jeepney se prohlubuje. Na každém navštíveném ostrově se totiž jejich morfologie mírně mění. Ostrovní izolace zjevně zafungovala již po několika generacích a na každém ostrově se vyvíjí svébytné formy. Zde, na Panay se objevují ty nejmodernější a zdá se, že jde o nový druh rodu jeepney.

Nádhera.
Ještě bych chtěl zmínit o obrovské schopnosti mimikry, kterou se rod jeepney vyznačuje. Určitě jste si všimli už v předchozích reportážních bublinách mnoha značek, pod nimiž tato vozidla brázdí filipínské silnice. Nijak nesouvisí s původem dílů, materiálů nebo stvořitelů jednotlivých exemplářů. Nádherná loga mají pouze estetickou funkci a nejde o klíčové znaky použitelné v taxonomii rodu jeepney. Zejména znaky mercedes nebo mitsubishi jsou oblíbená, klempířsky dobře vyhotovitelná z nerezi. Anebo třeba počet audi kruhů není důležitý, pouze krása. A kombinace značek, třeba Mercedes-Hyundai-Audi na jediném exempláři je naprosto běžná. Taxonomové by si na to měli dát pozor, pravděpodobně jde o nový výskyt kleptonů.

Objevujeme i tuto polní karosářskou dílnu. Následující snímek je důkazem nezměrné zručnosti filipínců, kteří odolávají i japonským robotům, jež se snaží zmocnit životního prostoru jeepney. Zde, v moto čeledi sajtkárovitých ale nemají šanci.

Těmto klempířům patří naše úcta.
V následujících bublinách ještě uvidíte další endemické druhy těchto podivuhodných tvorů.