Sjíždíme do velikého údolí mezi dvěma pohoříma. Tohle bude 200km nebezpečné nudy. Očekávám jen prach, kamení a písek - a žádné lidi.
Skutečně, nepotkáváme celý den vůbec nikoho. Ale nuda to rozhodně není.
Údolí sving.




Po vyschlých říčních korytech cestujeme značnou část našeho mongolského putování. Moc se nám to líbí, náš koráb jen měkce plave ve štěrkových vlnách.



Navečer hledáme v malém pohoříčku trochu závětří. Moc se nedaří, všude duje jak kráva. Zato nacházíme stopy po zlatokopech. To je zajímavé, všude na světě, kde hledám místa vhodná ku létání, nacházím zlatokopy. Čím to je?

Zkouším přes krátkovlnný přijímač stáhnout synoptiku. Peking není zas tak daleko, případně Soeul. A podmínky pro příjem tu jsou skvělé, tisíc kilometrů daleko žádné rušení.

Bohužel ale, mám jen zastaralý frekvenční plán. A tak se jen dohaduju, že se stále pohybujeme na stacionární frontě, jeden den tam, druhý den sem, západní silné větry, jako dnes se střídají se západními slabými.

Ráno je až překvapivě klidné, na sluníčku je tak teplo, že se dá i umýt, jak příjemné.

K polednímu je už jasné, že bych to měl zkusit a tak vytahuju vlekadlo.
Nepříjemné překvapení: vibrace na nekonečných těžkých terénech jej uvnitř Tondy rozebraly. V autě hledáme rozkutálené matičky.
Naštěstí všechny nacházíme a odviják se mi daří smontovat.

Po velikém zpoždění to už ale nevypadá tak dobře. Termické závany jsou již odfoukávány bokem ze směru cesty a hlavně, s obavama si prohlížím lentilky nad nedalekým pohořím. Tady, daleko od lidí si nemůžeme dovolit nějaké riskování. Ve neveliké výšce tuším střih větru, pak se objevuje i jakýsi altostratus, jenž jej potvrzuje.

Tohle už je sotva jen na malé prolétnutí. No tak jo, alespoň to na chvíli provětrám.

Krátká radost se z orlího rozhledu a za chvíli jsem už zase mezi velbloudy a liškami.


Pokračujeme v cestě.
Místy tu neroste vůbec nic, přesto je krajina velmi malebná

Prý tenhle nezničitelný UAZ konstruoavala žena. Amazonka říká, že proto má tak krásný dětský výraz.


Konečně městečko. 92 benzín nemají, nevadí, ještě vydržíme. Vidíme, že nemají ani elektřinu, zato dostatek větru je zjevný...
s