A jsme opět v Rusku!
Cesta se ihned mění v kvalitní asfaltku.

Počasí je nádherné. Vybíháme na nejbližší kopeček nafotit 360kové panoráma Čujské stepi.


Je nám líto, že jsme celý termický den strávili šaškováním na hranici. Tohle si zasloužilo vytáhnout vlekadlo a alespoň na chvíli polétat v místech, kde se před léty zakončovaly ty nejdelší tasky na mistrovství Ruska.
Můžete si rozkliknout článek do Pilota z Kuraje 2005: Altajské nebe .
A právě tady se pro mne uzavírá obrovský kruh. Z druhé strany planety jsem po dlouhém putování dorazil do míst, kde jsem již dříve byl. Od Brazílie až sem to vše bylo pro mne úplně nové. Ale to je jen takový chvilkový pocit. Vždyť nás čeká ještě dlouhá cesta domů. Několik měsíců cesty pro nás novými místy.

Koš Agač, okresní obec, kterou si z před pár lety pamatuji jako dřevěnicovou pohádku.

Jak se změnila! Dnes hýří barvami a plasty.

Obnovujeme si SIM kartu a protože se nam dnes v mrazivé noci nebude chtít vařit, nacházíme si bufet "U telete" s bezva baštou. Paní domácí hned ví: Ano, můj dědeček osvobozoval Československo od němců. A sama zná nejen Parahu a Karlovy Vary.
Probíráme samozřejmě i zdejší počasí. To dnešní slunečné a bezvětrné není vůbec samozřejmé. Už brzy tu pořádně zamrzneme. A ty větry! Moje obavy ze závějí ale rozptyluje. Vítr to vše rozfouká a i kdyby ne, hlavní silnice se dnes udržuje průjezdná. To ještě před patnácti lety tu každý rok někdo umrznul. Můj strýc, vypráví se slzou na krajíčku, takhle zmrznul v autě pár kilometrů od domu. Auto v mínus čtyřiceti a větru už nenastartoval, zůstal tam.
Ale pak si vyprávíme i další, veselejší věci. Dozvídáme se třeba o divokých lázních, kde se dá naložit do horké vody, venku v přírodě. Jo, to bude něco pro nás! Prohřát si kosti a kochat se přitom divokou přírodou. Ale kvůli nutnosti zažádat si o propustku do hraničního pásma a čekání na něj to nakonec vzdáváme.
Odcházíme z bufetu, příjemně občerstveni. Paní na nás volá z výdejního okýnka ke dveřím. Počkejte!
A co Karel Gott, žije a zpívá ještě?

V noci za městem nám docela přituhlo, hvězdy zářily..

Modříny u řeky Čuji. Na vodě se již tvoří led.

Narozdíl od Koš Agače, Kuraj se nezměnil.