Dostáváme se k průmylové oblasti kolem města Karkaraly.
Benzínová pumpa. Povšimněte si, jak šikovně je hlavní budova pumpy zabezpečena proti větrům a jiné nepřízni počasí.


Konec konjunktury v jednom městě ve stepi.
V samotném Karkaraly je ale živo.

Soutěž o nejkrásnější autobusovou zastávku.ve stepi
Karagandy, velké město. Roste, buduje se, téměř "astanovatí".

Hummer-mánie, mešity, obchody, sportovní centra...

Zastavují nás dva studenti medicíny, zajímají se odkud a kam že putujeme, to se nám děje často. Dochází řeč i na aktuální rozvoj Kazachtánu. Všude vidíme bilboardy s prezidentovým padesátiletým plánem, kam se Kazachstán dostane. Procenta, čísla, produkce, vzdělanost, životní úroveň. Něco takového nám v Česku chybí: Vize. Kdyby se ovšem u nás někdo odvážil vyjít s vizí na padesát let, asi by se mu české skeptické obecenstvo vysmálo. Jak si někdo může troufat říct co bude za deset, natož padesát let?!
Zdejší prezident ano. V tu dobu už ovšem na světě nebude.
A prosímtě, kdesi jsme zahlídli i bilboard kde se hovořilo o 30 letech..
No, jo, to byl dřívější projekt. ..A předtím tu byl ještě jeden dvacetiletý.
:) :)
Proč se ale nerozvíjí Semipalatinsk?
Jednoduchá odpověď nás zamrazí: Vždyť tam nikdo nechce, je tam radiace.
Smutné. Snad proto je silnice mezi Karagandy a Semipalatinskem horší než výjezd na pole za vsí, snad proto se do města příliš neinvestuje, a odkloňuje se příliv obyvatelstva do jiných měst.
A že obyvatelstvo proudí do měst, je zřejmé. Z venkova, ale i kazaši z Číny, Mongolska, ze zemí bývalé SSSR, kteří jsou zvání zpět do vlasti.Studená fronta, vítr, sníh. Rozhodujeme se využít den pro přesun po pěkném asfaltě, na jih k jezeru Balchaš.


A co je toto? Že by vznášedlo?.

Nikoliv, pouze reklamní poutač s rozbitou malou větrnou elektrárnou na pozadí. Elektrárna je zajímavé konstrukce. V případě silného větru se turbíny vyklopí nahoru pomocí horního ramene pouhým náporem větru. Shora nikdy nefouká a vítr si tak automaticky reguluje otáčky. Generátory jsou nyní odmontovány a horní rameno je zcela sklopeno, aby se turbíny zbůhdarma neopotřebovávaly.
Škoda, už jsem se těšil na nějaký samoděl - vrtulník, s nímž by se nějaký nadšenec proháněl po stepích, sháněje ovce na košar.