Ráno pod horama je opět jedno z těch kouzelných.

Podle nahrubo stažené mapy v mobilu se snažíma nalézt průsmyk na druhou stranu.
Docela to jde, překonáváme spoustu vyschlých potůčků i tento zavlažovací kanál, jímž se voda řítí do města Šolakkoreanu.

Ještě přes ves a už se drápeme na redukci do příšerné cesty. Nezdá se mi to, není příliš projetá. Pokud to půjde, bude to extrém.

Zavěšuji obětní fáborek utržený ze zelené košile.
Kus dál se nás snaží zastrašit jakýsi duch. Snad si jen pasák suší na keři bundu. Překonání potoka je drsné, začíná to být opravdu extrém..

Zastavujem. Mezi obrovskými balvany se vine už jen stezka sotva pro koně. Vystupujeme na skály, hledáne cestu shora, vypadá to špatně. Vydáváme se tedy na pěší tůru až do sedla. Je tu krásně, hned pod sedlem vidíme na druhé straně koleje, ale tudy neprojede ani Tonda ani nikdo jiný.Vzdáváme to. Tohle nemůže být ono! Vracíme se zpět na severní stranu hor.
Tak co teď? Pojedeme zpět 65km do Suzaku a budeme hledat několik desítek km západně jakousi nejistou cestu vytušenou dříve z google map? Nebo se vydáme na cca 150km východ potupně objet celé pohoří po asfaltu? - Pohodlně ale daleko?
Zkusme ještě vedlejší údolí o 8km východněji..
A jo! Objevujeme úplně novou asfaltku, s velikým provozem přímo na Kentau :))

Je už večer, a tak za sedlem odbočujeme na jakousi polňačku najít nocleh. Cesta šplhá do kopce a z toho máme radost, máme výhled až na ŤanŠan, kdesi nad Taškentem.

Ráno se nestačíme divit, kde jsme se to ubytovali.


No tak supr, tož si to zkrátíme dolů druhou stranou.
Plán jednoduchý. Po hodině opatrného sjíždění šílených ostrých balvanů centimetr za centimetrem to ale asi budeme muset vzdát.
Přijíždí pasák na oslu, podívat se co to tu vyvádíme. Snažíme se jej zeptat na stav cesty dole pod náma. Dlouho nechápe co je za problém a pak pochopí naše obavy že to bude ještě horší a vyrazí ze sebe jediné ruské slovo: "normaľno".
Tak jedem.

Uff, jsme dole. Tak jsme dnes posnídali a ujeli asi tak tři kilometry. Kolik je, prosím tě, hodin? Čtyři odpoledme. Fajn, pěkná zkratka.
:)