Jsme v takovém podivném území. Na mapách tu chybí cesty. Očekával jsem, bažiny a písky, alespoň takto obtížně to vypadalo na družicových snímcích. Občasné písky tu skutečně jsou, ale ta izolace není ani tak přírodního charakteru, jako spíše kulturního. Přejíždíme "jinam", kam se rusové normálně nevydávají. Na cedulích sice občas zahlédneme směrovku na Machačkalu, hlavní město Dagestánu, ale nová široká asfaltová silnice se najednou ztrácí ve stepi. Bez náhrady. Spolu s ojedinělým žigulíkem pokračujeme po pískové cestě.

My ovšem do Dagestánu nesměřujeme. Jednak hraniční přechod do Azerbájdžánu je pro nás 'inostrance' neprůjezdný, a druhak, varování před teroristy se týkala Dagestánu v první řadě. Těžkou otázku, kudy na JEDINÝ otevřený hraniční přechod přes Kavkaz?, tj. na silnici z Vlavikavkazu na jih do Gruzie, nám neumí nikdo jasně zodpověďět. Závísí hodně na tom, koho se zeptáte. Přes Čečensko by to prý nemuselo být také ok, snad ani přes Ingušsko. Zpravodajství hovoří o Čečenských bojovnících putujících přes Kavkaz do Sýrie, o teroristických aktech, naposled o bombě ve Volgogradském autobuse. Myslím ale, že riziko pro nás, zde vcelku ojedinělé poutníky, není nikterak veliké. Jednak nejsme rusové a není zde ani turistická oblast, kde by se snad někdo soustředil na cizince, jako tomu bylo nedávno v Pakistánu. Spíše bych očekával pohostinnost danou jak kavkazským naturelem, tak muslimskými tradicemi. My jsme ale bez detailní znalosti poměrů, nezbývá než prostě zvolit nejrozumnější cestu odhadem. Vybíráme si tedy průjezd Kalmyckou republikou po místních cestách a přes Stavropolský kraj do městečka Mozdog (přezdíváme jej samozřejme Mozek), jenž se nachází ve výběžku Severní Osetie. A pak do jejího hlavního města Vladikavkaz. Ve Vladikavkazu seženeme sněhové řetězy a budeme se modlit aby Kavkazská zima nezasypala onen jediný přejezd. Jinak se totiž s našim útěkem před zimou na jih můžeme rozloučit a nezbude než vracet se domů přes Ukrajinu.

Jsou to velmi exotické názvy různých repubik, což? A to jsme v Evropě!
Dám teď takový testík. Zkuste bez dívání se do map zodpovědět na tři otázky pro každou z níže vypsaných republik.
- je v Evropě, nebo v Ásii?
- je součástí Ruska?
- kde přesněji tedy leží?
*Dagestán
*Čečensko
*Ingušsko
*Kalmycko
*Osetie severní
*Osetie jižní
*Kabardino-Balkar
*Tatarsko
*Abchazie
*Chakásie
Odpověďi najdete dole. Ale nespěchejte..

Tak jedem! První obec V Kalmycii se jmenuje Komsomolskij.
Nedaleko ní přenocujeme na malé duně.

Pak už jsou to opravdu jen polní cesty a hledání směru podle kursu. Písečné duny ale nejsou problémem, spíše jen občasným zpestřením.


A teď vyhodnocení testíku.

Na první otázku je odpověď samá Evropa až na tři výjimky:
Jižní Osetie, Abchazie, Chakásie.

Na druhou otázku je odpověď samé Rusko až na dvě výjimky:
Jižní Osetie, Abchazie.

Takže kde přesněji leží?
Začátek seznamu (Dagestán až Kabardino-Balkar) jmenuje kavkazské republiky od východu, tedy od pobřeží Kaspického moře. Všechny jsou na severním úbočí Kavkazu, s výjimkou Jižní Osetie, která je na jižním svahu, mezinárodně neuznaný stát na území Gruzie.
Tatarská republika je do seznamu zanesena jako chyták. Tatarstán je odsud daleko na severu, zhruba na stejné zeměpisné šířce jako Moskva, v povolží. Najděte si Kazaň.
Abchazie je další mezinárodně neuznaný stát na území Gruzie, na západě, kousek od Soči.
A Chakásie, to je poslední chyták, to je republika uprostřed sibiře, severně od Altajské republiky.

Tady jsou pojmy Evropa a Asie dost matouci, což?