Tbilisi, krásné a kulturní město.Pekárny kdekoliv na rohu ulice, to je veliká radost. Tady zrovna pečou chleba ve tvaru řídítek od skůtru. A zovna tehnle "řídítkový" chleba jsem si vyhodnotil jako nejlepší chleba na světě. Mňam, mňam, mňam!
A taky v pekárnách se dosyta najíte sladkých nebo sýrových koláčů. Skvělé fast-foody.


Ve Tbilisi si dáváme sraz se dvěma zajímavýma lidma, jež jsme potkali přede dvěma dny pod Kazbegi. Jsou to Arménský mladík David, jež se narodil v tomhle městě, ale teď bydlí na Ukrajině a ruská dobrodružka a jazzová zpěvačka Dáša.

S Dášou teď bydlíme na malém hostelu a David nás provází po nočním městě. Právě dnes v Talinu probíhá solidární demonstrace na podporu ukrajinců, kteří protestují proti prezidentu, jenž podlehl ruskému tlaku a zastavil tak sbližování Ukrajiny a EU. Uvědomujeme si, jak jsou Gruzie a Ukrajina nečekaně blízké národy. Na první pohled zcela odlišné regiony, ale oni jsou prostřednictvím Černého moře blízcí sousedé! A mají společné problémy.


David popisuje, jak se Tbilisi hodně změnilo. Spousta lidí hledá v těžké ekonomické situaci práci v Rusku nebo na Západě. A v Tbilisi jsou zase noví přistěhovalci, hlavně z venkova. Proto jsme viděli tolik opuštěných domů.

Tady je ukázka gruzínského písma. Na mne to působí jako něco mezi thajským "patentkovým" písmem a řeckým.


Ve Tbilisi také musíme opravit prasklé listy zadního odpružení. Je to totéž kolo, jehož pružení jsme již opravovali v Thajsku. Tehdy již byly asi "načaty" i další listy a ty vy vydržely až po Kavkaz . A samozřejmě, právě na tomto kole jsem v Mongolsku opravoval tlumič. Vše souvisí. Kromě prasklých listů se teď odtrhnul i třmen torzního odpružení. Takže teď sháníme tu správnou dílnu. S následující fotografií na displeji foťáku jich několik objedeme. Sami bychom to nezvládli tak rychle, jako s laskavou pomocí táty majitelky hostelu. Nejenže jsme dílnu našli, ale i vyzvedli ze školy vnuka a zajeli s ním za jeho mámou, sestrou naší ubytovatelky, jenž prodává na náměstí francouszké parfémy.

Opět musím pochválit Tondu, že se s poruchou přihlásil až v místech kde se dá docela dobře řešit. A ještě tak zajímavým způsobem.

Tak, vše vyřízeno, jedeme směr Arménie.

Začíná nám mandarinková dieta. Tohle je teď všude.

Nocleh, Kavkaz stále na dohled.