Z Mersinu se vracíme do vnitrozemí. Přes velié "Býčí hory".

Nestačíme se divit, z čeho zde žijí venkované. Nejsou tu žádná velká pole, žádný průmysl, nevidíme ani turistická zařízení. Ale je tu spousty krásných obytných domů, dokonce i vil.

Později nám přátelé vysvětlují, že v době nesnesitelných letních veder se tu od pobřeží stahuje velké množství obyvetel na letní byt.
Hmm, hmmm, tak tohle je to "Turecké hospodářství"...

Stoupáne nahoru. Z vnitrozemské kotliny se přes okraj valí mlha. Jak kaše z hrnce. Inverze. Zastavujeme postup vpřed a utáboříme se v horách dříve než by nás mrazivá vlhkost pohltila.

Kouzelný večer. A s vynikající čočkou. Šťastný Nový rok!

Stádo se blíží, rychle naskáčem do auta, psi tu bývají ostří. Pastevec už je tu. Diví se, proč naše auto má kola vypodložena velkými kameny.
Auto je naše ložnice, a nejlepší je, když je vodorovná :)

Proč je ale tahle vesnice pod náma úplně vybydlená? Ptáme se rukama nohama.
Nerozumíme mu přesně. Ale asi šlo jen lepší živobytí. Všichni se odstěhovali do vedlejší vsi. Žádná válka, zemětřesení, epidemie ani blízký výcvikový teroristický tábor.
Vzhůru dolů, přes tu ves jedem do vnitrozemí.S naším LPG je ale opravdu nějaký problém. Na LPG teď už nejde nejen nastartovat, ale chcípne i po přepnutí za jízdy.
(Proč to tehdy před třemi dny nestartovalo ani na benzín, to se asi už nedozvíme. Snad, že jsme byli v prudkém kopci a tehdy je čerpání benzínu u Tondy špatné. Poprvé jsme to zažili s téměř prázdnou nádrží v australském Tumutu. Snad to. Kopec teď ale nebyl zdaleka tak prudký.
Ale možná šlo o to, že osud nás jenom chtěl zavést na ty zásnuby;)
Na křižovatce je nějaká malá autodílna. Chci se opraváře optat, kde najdeme specialistu na LPG. Chlapík se v tom však začal ochotně vrtat, což ve mně vzbudí naději, ale nespravil to, nevratně rozklohnil solenoid a ještě to stálo hodně. Grr, zapoměl jsem že na turky je třeba si dávat pozor: byznys především..

Ale pomoc nalezneme brzy, a to NIGDE!
Nacházíme tam LPG servis a v něm velmi šikovné servismany, kteří během půl hodiny namontují nový reduktor (regulátor) a ještě to pěkně seřídili. Auto jsem testoval, střídavě přepínal i na benzín, jezdí to suprově! Zkušený servisman vyřešil i dávný problém občasného chcípání na LPG při dojezdu na křižovatku na volnoběh. Moc vzduchu říkal. Děje se to jen pokud na volnoběh dojíždíme proti větru. Kdo by to byl řekl?! Obrátili jsme násos vzduchu - kobru dozadu. Sice poněkud potupně, ale funguje to!
Na snímku vparvo je uprostřed ten geniální technik, vpravo majitel servisu hrdý na to, že odjíždíme spokojeni. Jak vidíte, bylo to ještě před otočením kobry. Můžu potvrdit, že stejně ochotně se tvářili i večer o dvě hodiny později, když jsme konečně dořešili to chcípání. Děkujeme! I Tonda!

Ahoj Nigde!